لشت نشاء سرزمین خوشه های سبز برنج

پیشنهادات سازنده خود را با ما در میان بگذارید

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق با مساحتی بالغ بر۳۲۵۰ هکتار اولین با ر در سال ۱۳۷۷ با عنوان منطقه شکار ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و در حال حاضر طی مصوبه شماره ۲۳۲مورخ ۲۱/۳/۸۱ به مجموعه پارکهای ملی کشور پیوسته است .
موقعیت جغرافیائی :
پارک ملی بوجاق با ۴۱۴۸۷۸۰ تا ۴۱۴۱۳۲۵ عرض جغرافیائی و ۴۱۱۶۲۰ تا ۳۹۹۳۰۰ طول جغرافیائی در شمال شرق شهر رشت واقع گردیده است .
ویژگیهای منطقه :
پارک ملی بوجاق که لاگون کیاشهر را به عنوان تالاب بین المللی به مجامع جهانی معرفی نموده است و دلتای رودخانه سفیدرود را در خود جای داده است یکی از زیستگاههای مهم پرندگان و آبزیان می باشد . از گونه های شاخص جانوری می توان از رود ک و شنگ انواع پرندگان اردک سرحنایی و قوی گنگ ، خزندگان و دوزیستان و ماهیان ( ماهی سفید و کپور ) نام برد . از گونه های گیاهی می توان از آزولا ‌آلاله ، نیلوفر آبی ، توسکا ، آقسطی نام برد .

تاریخچه عناوین قانونی منطقه بوجاق:
تالاب بوجاق به علت اهمیت زیستگاهی به ویژه برای پرندگان مهاجر آبزی در سال ۱۳۵۴ بخشی از آن به وسعت ۵۰۰ هکتار به عنوان « لاگون کیاشهر »در فهرست تالاب های کنوانسیون رامسر به ثبت رسید.
این تالاب تا سال ۱۳۶۹ از دو بخش شرق و غربی تشکیل شده بود که حد فاصل بین دو بخش رودخانه سفیدرود جریان داشت، طغیان های پی در پی و سیلابهای متعدد سبب انحراف رودخانه شده، نهایتاً دهانه سفیدرود در فاصله ۲٫۵ کیلومتری دهانه اولیه قرار گرفت. مضافاً اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این تالاب به عنوان تالاب ۲۲ بهمن نیز نامگذاری گردید . منطقه بوجاق در سال ۱۳۷۷ به مدت ۵ سال با مساحت ۸۰۰ هکتار به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید، همچنین بعد از گذشت ۵ سال این منطقه به عنوان اولین « پارک خشکی – دریایی ایران » مدرک رسمی اخذ کرد.
راههای قابل دسترسی به پارک ملی بوجاق :
این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.
وضعیت اقتصادی مردم منطقه بوجاق:
منبع درآمد مردم منطقه بوجاق (کیاشهر و حومه آن ) دو سوم آن بر پایه زراعت برنج و صیفی جات است و مقدار کثیری در کنار کار کشاورزی به شغل صیادی به عنوان یک شغل فصلی اشتغال دارند.
شرایط زیست محیطی پارک ملی بوجاق:
سیمای طبیعی پارک ملی بوجاق شامل عوامل اکولوژیکی (مناطق دریایی تا عمق ۶ متر، ساحل دریای – تالابی، تالاب، اراضی چمن زاری ) و عوامل بیولوژیکی شامل پوشش گیاهی ( گیاهان آبزی، کنار آبزی، خشکی ) و حیات وحش جانوری (پستانداران، پرندگان، دوزیستان، خزندگان، آبزیان )قابل تقسیم است.

 

منبع: vahsh.ir


تجهیز پارک شهر با وسیله های بازی جدید

تجهیز پارک شهر با وسیله های بازی جدید

تجهیز پارک شهر با وسیله های بازی جدید

به گفته شهرداری این نو سازی با پرداخت عوارض از سوی مردم تهیه و خریداری شده است