آرامگاه میرشاه محمود، روستاى شیخان گفشه ی لشت نشا

این آرامگاه در روستاى شیخان گفشهٔ لشت نشا قرار گرفته است و در چهارسوى آن، ایوان‌هایى قرار دارد. درگاه بقعه، در ایوان شمالى آن واقع شده و در بالاى درگاه و در دیوارهاى دیگر بقعه، مشبک‌هایى چوبى جاى داده شده است. درِ دولنگه‌اى بقعه داراى یک قاب مستطیل بزرگ در روى هر لنگه و دو قاب کوچک در پایین و بالاى ان است که بر روى قاب‌هاى بالا، کتیبه‌اى کنده‌کارى شده وجود دارد. متى کتیبهٔ لنگهٔ‌ سمت راست چنین است: «الله مفتح‌الابواب الله ولیاً للتوفیق» و بر قاب سمت چپ نیز چنین خوانده مى‌شود:   «هر کس کو به ادب دست برین در ننهد بى‌شک از پاى درافتد به یقین سربنهد».   نقش و نگاره‌هاى گل و بوته، سطح دو قاب بزرگ مستطیل وسط و پایین را زینت بخشیده‌‌اند. در وسط بقعه، مسجدى قدیمى با نه لنگه اُرُسى و یک ورودى واقع شده است. صاحب بقعه را از احفاد امام موسى کاظم (ع) مى‌دانند.

 

منبع: www.vista.ir

/ 3 نظر / 5 بازدید
سيرنگ احمد زاده

اهنگ محلي بنه تي قربان

بهرام عباسپور پسبیجاری

سلام لطفا در مورد آرامگاه میر شاه محمود که بتوان فعلا اثری بجا مانده از آن مشاهده عموم باشد توضیح دهید چون در زادگاه پدر خانم بنده می باشد.

سمانه

سلام میشه ی لطفی در حقم کنین من ی بار لشت نشا اومدم ولی نتونستم این روستای سالستان پیدا کنم در مورد چشمه و چاهی که تو بقعه آغا سیده خورشید روستای سالستان هست اطلاعات بدین بهم که چرا مقدسه؟ و چقدر قدمت داره و ی عکس از چاه و چشمه بهم بدین ایمیل و براتون میزارم که اطلاعات اونجا بدین ممنون میشم واقعا برام سخته بیام اونجا